Choď na obsah Choď na menu
 


Paris Saint-Germain afsløret 2016-17 hjemme trøje

17. 5. 2016

Paris Saint-Germain har afsløret deres nye hjem Billige Fodboldtrøjer for 2016/17 sæsonen, den første i klubbens nye æra uden Zlatan Ibrahimovic. Thiago Silva modeller PSG hjemme trøje for 2016/17 kampagne.

Trøjen debuterede på banen mod Nantes, når fans sige farvel til Zlatan Ibrahimovic på Parc des Princes den 14. maj.

"Dette er Paris", klubbens motto, ses på den indvendige hals. Bagsiden af Paris Saint Germain PSG trøje vil funktionen ordet "Paris" og en anden minimalistisk fortolkning af PSG ikoniske band.

"Denne nye Paris Saint-Germain hjem kit ser moderne endnu respekterer historie og kultur i vores klub. Den første gang jeg prøvede det nye kit på jeg følte tillid, stolt og klar til at spille," sagde midtbanespiller Blaise Matuidi.